Obsah:

10 rad o přijímání změny


Změna – malé slovo, které dovede vyvolat mrazení v zádech tolika lidí. Avšak život je plný změn, obzvláště svět byznysu. I když lze těžko ovlivnit, kdy se změna stane, lze se naučit správně ji zvládat. S použitím těchto 10 rad pomůžete i té nejvíce změno-fobní osobě zůstat v klidu a kontrolovat se.

1. Nevzpírejte se. I když je vaše spontánní reakce odmítnutí, není to produktivní. Změna je nevyhnutelná, a vy se musíte naučit ji přijímat. Čím rychleji, tím hladší přechod to pro Vás bude.

2. Hledejte pozitiva. I ty nejtěžší změny mohou mít pozitivní výsledky. Neztrácejte čas štkaním nad tím, co vám vadí. Raději se soustřeďte na potenciální pozitiva a nové příležitosti, vaše mysl zůstane během přeměny radostnější.

3. Seznam. Změna je mnohem přijatelnější, pokud zvládáme všechny její detaily a výsledky. Udělejte si seznam všeho, co je potřeba udělat pro realizaci změny. Čím lépe se připravíte, tím méně vás bude změna mást.

4. Zvykněte si rychle. Skočte do změny po hlavě, ať jde o nový způsob práce, nové kanceláře nebo nový tým. Udělejte si čas a prostudujte nový program, projděte se po nových prostorách, seznamte se s novým kolegou. Čím dříve se přizpůsobíte, tím lépe přijmete novinky za své.

5. Myslete na ostatní. Změna se jen výjimečně týká jedince. Změna ve skupině může být pozitivní, stmelující nebo negativní frustrující zkušeností. Rozhodněte se, v jaké skupině chcete být, a snažte se toho svým jednáním dosáhnout.

6. Jedna změna stačí. Dělat řadu změn najednou je příliš i pro nejflexibilnější z nás. Zvládat změnu v jedné oblasti života je snazší, pokud zůstávají ostatní oblasti života známé a příjemné.

7. Cvičte si trpělivost sami se sebou. Přijměte, že nemusíte být schopní zvládnout všechny změny okamžitě. Uvolněte se a nepřidělávejte si stres tím, že se budete snažit ovládnout všechno přes noc.

8. Správné otázky. Ptejte se na otázky, které jsou pozitivní, například: „Jak (si) mohu přechod k novému usnadnit?" nebo „Jak přizpůsobit svůj denní rozvrh?" Vyhněte se otázkám typu: „Proč?"

9. Držte si kontrolu. Změna je stresující, protože ohrožuje pocit kontroly. Nedovolte dojmu bezmocnosti, aby vás ovládl. Novým výzvám se postavte čelem. Donuťte okolnosti, aby pracovaly pro vás. Předejděte změnu tvrdou prací a odhodláním.

10. Neusněte na vavřínech. Je důležité změnu přijmout a přizpůsobit se. Je však chybou myslet si, že další změna už se neobjeví. Přijímejte změnu s vědomím, že nic netrvá věčně.


Více se dozvíte na:
Zdroj: Allbusiness

vytisknout | uložit do pdf | přeposlat kolegovi

 


Reklama: