Obsah:

Máte v týmu introverta?


V dnešním světě byznysu jako by pro introverty nebylo místo. Mohou se cítit ignorovaní, přehlížení a nepochopení. Podle provedeného výzkumu, 4 z 5 introvertů potvrzují, že se extroverti dostávají v práci do předních pozic spíše než právě introverti. A co více, 40 % z nich by rádo své introvertní tendence přeměnilo na extrovertní, ale neví jak či kde začít.

Jakou máme dobrou zprávu? Introverzi jde ovládnout, naučit se s ní pracovat a naopak využít jejích výhod k pracovnímu úspěchu. Jak takového člověka poznáme a co bychom o něm měli vědět? Jak využít jeho potenciál, jak s ním pracovat?

Introverty v práci často neuslyšíte, jsou spíše tišší a moc na sebe neupozorňují. Počtem však extroverty převyšují. Z vysoce postavených lídrů se 40 % z nich označuje za introverty, mezi nimi i Bill Gates nebo americký prezident Obama.

Na rozdíl od plachosti, výsledném efektu úzkosti nebo strachu ze sociálního kontaktu, introverze je součást osobnosti – můžeme ji definovat některými charakteristikami chování. Introverti  zpracovávají a uchovávají informace mlčky v sobě, nedělí se o ně, osobní záležitosti ponechávají v tajnosti a vyhýbají se vyjadřování svých emocí navenek. K dalším typickým projevům patří:

Vyhledávání samoty – Introverti tráví čas rádi pouze sami se sebou. Ve společnosti více lidí se necítí ve své kůži a takto strávený čas je pro ně spíše utrpením než uvolněním. V práci preferují samostatnou práci či práci pouze v malé skupině, mají rádi, když mají vyhrazený svůj osobní pracovní prostor.

Mluvení s rozvahou – Introverti si všechno, dříve než to vysloví, náležitě promyslí. Dokonce i v běžné hovorové řeči nereagují spontánně, ale s náležitou rozvahou. Nemají proto rádi, když je v řeči někdo následně přerušuje. Když už s vámi mluví, vždy jde o smysluplnou konverzaci a poslouchají vás. 

Zaměřují se na detaily – Introverti se zaměřují spíše na hloubku než na množství. Rádi se proto zaobírají činnostmi do detailu, dokáží se soustředit na jeden problém dlouhou dobu, neodbíhají k další myšlence, jsou vytrvalí. 

Rádi se vyjadřují písemně – Introverti nemají rádi rozhovory tváří v tvář, raději se vyjadřují písemně. V práci vám raději napíšou e-mail než aby vám zavolali, nebo za vámi zašli.

Budete-li mít tedy na výběr, klidně jim zadejte těžký úkol, nad kterým je potřeba hloubat a pak o něm vytvořit písemnou zprávu, ale nenuťte je řečnit před velkou skupinou nebo oslovovat nové zákazníky. 

To, že víte, k čemu který člen vašeho týmu inklinuje, neznamená, že byste měli někoho z týmu upřednostňovat nebo naopak chránit. Přinese vám to ale možnost lépe se rozhodovat a efektivněji přidělovat práci svým zaměstnancům a stejně tak lépe pochopíte jejich chování a potřeby budoucího rozvoje.


Více se dozvíte na:
Zdroj: Business know-how

vytisknout | uložit do pdf | přeposlat kolegovi

 


Reklama: